”SZANSA NA SUKCES – podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach”

DZIEŃ HISZPAŃSKI
We wtorek całe nasze przedszkole, za sprawą Pań, które niedawno odwiedziły Hiszpanię, przeniosło się w wirtualną podróż po hiszpańskich ulicach poznając tamtejsze zabytki, architekturę i przepiękne krajobrazy. Dzieci poznały nowy kraj, symbole narodowe, jego kulturę oraz przepyszną kuchnię- każdy posiłek tego dnia przygotowany był według hiszpańskich przepisów. Cały dzień upłynął nam na wspaniałej zabawie przy hiszpańskich rytmach, dzieci wykonały wachlarze, kastaniety, poznały hiszpański zwyczaj rzucania dojrzałymi pomidorami La Tomatina, a nawet urządziły Korridę! To był dzień, który długo będziemy miło wspominać! ????

 
MOBILNOŚĆ DO HISZPANII
W piątek 02.02.2024 wróciłyśmy z Hiszpanii i tym samym, zakończyłyśmy realizację projektu "SZANSA NA SUKCES - podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach" numer 2022-2-PL01-KA122-SCH-000093960 realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ sektor Edukacja Szkolna akcja 1. ???????? ????????
Jak wyglądał nasz tydzień w Hiszpanii?
Pracowicie! ????
Odwiedziłyśmy placówki edukacyjne, gdzie miałyśmy możliwość obserwacji zajęć prowadzonych w grupach dzieci od 3. do 5. lat, zapoznałyśmy się z infrastrukturą budynków, dokumentacją, a także z założeniami edukacyjnymi dotyczącymi rozwoju i nauki dziecka w wieku przedszkolnym. Realizowaliśmy również kurs podnoszący interpersonalne umiejętności nauczyciela. Dostałyśmy duża dawkę wiedzy teoretycznej, którą miałyśmy okazję wykorzystać także w praktyce. Było to bardzo ciekawe doświadczenie! ????‍????
W wolnej chwili miałyśmy możliwość zapoznania się z historią miasta, przepiękną architekturą, malowniczymi miejscami, a w ostatni dzień wzięłyśmy udział w warsztatach kulinarnych, gdzie poznałyśmy składniki i sposób przygotowania przepysznej, tradycyjnej potrawy, która jest Paella. ????‍????????‍????
Udział w programie Erasmus + dał nam naprawdę duże możliwości na poszerzenie swojej wiedzy, zmianę perspektywy myślenia, obserwacji nowych i ciekawych rozwiązań w edukacji. Ciszymy się, że mogłyśmy tam być i na własne oczy zobaczyć i porównać style edukacji w innych częściach świata. ????

pobrane

 SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
”SZANSA NA SUKCES – podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach” realizowanego w ramach programu Erasmus+

W dniu 15 stycznia 2024 r. odbyło się już kolejne spotkanie organizacyjne przygotowujące 7 nauczycielek wychowania przedszkolnego do mobilności kadry dydaktycznej, które będzie miała miejsce w słonecznej Walencji w terminie
26 stycznia – 02 luty 2024 roku.
Uczestniczki otrzymały najważniejsze informacje co do podróży, zakwaterowania, transportu, ubezpieczenia. Omówiony został program pobytu. Na spotkaniu podpisano umowy oraz porozumienia o programie edukacyjnym.
Spotkanie poprzedziło 5 godzinne przygotowanie kulturowe i 20 godzinne przygotowanie językowe, które odbywały się systematycznie.
Życzymy udanej podróży i czekamy na relację po powrocie!

 

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI Z GRECJI

???????? ???????? Bardzo się cieszymy, że znajomości nawiązane podczas naszego wyjazdu z Programu Erasmus + nie zakończyły się wraz z powrotem do Polski. ???????? ????????

Dzisiaj podczas videorozmowy z przedszkolami w Kozani mieliśmy możliwość poznania greckich tradycji bożonarodzeniowych, a także pochwalić się naszymi polskimi kolędami i pierniczkami. ???? ????
Dziękujemy za spotkanie! ❤️

 

PL Współfinansowane przez Unię Europejską POS

WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA

W dniach 17-20 listopada 2023 roku odbyła się nasza kolejna wizyta przygotowawcza tym razem do Hiszpanii w ramach realizowanego projektu „SZANSA NA SUKCES – podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach” współfinasowanego przez Unię Europejską z programu Erasmus +.

Odwiedziliśmy instytucję partnerską jaką jest ESMOVIA Training and Mobility z siedzibą w Walencji. Głównym celem wizyty było przygotowanie solidnego podłoża do realizacji zagranicznej mobilności naszej kadry dydaktycznej oraz ocena możliwości organizacyjnych partnera. Uczestnikami wizyty byli: Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach, Koordynator Projektu i osoba odpowiedzialna za monitoring i ewaluację.
Podczas wizyty poznaliśmy miejsce realizacji szkolenia nauczycieli, dokonaliśmy wyboru miejsca zakwaterowania uczestników projektu, omówiliśmy kwestię wyżywienia oraz wstępnego programu mobilności i programu kulturowego. Ustaliliśmy szczegółowo warunki dotyczące umowy dwustronnej o zakresie i jakości usług z Organizacją Partnerską oraz formę certyfikacji uczestników.
Wybór organizacji partnerskiej jaką jest ESMOVIA Training and Mobility do realizacji mobilności kadry dydaktycznej w ramach projektu uważamy za właściwy i uzasadniony. Warunki organizacyjne zapewnione przez partnera projektu są odpowiednie dla uczestników a zaplanowany program przedstawia się w sposób ciekawy i atrakcyjny.

 

 

DZIEŃ GRECKI

???????????????? W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Grecki, który został zorganizowany w celu zapoznania dzieci z Państwem, które odwiedziły nasze nauczycielki.

Dzieci miały okazję obejrzeć prezentację stworzoną, ze zdjęć z zakończonej mobilności Erasmus+. Poznały cechy charakterystyczne Grecji - flagę, greckie powitanie przy wesołej piosence, a także przepyszne potrawy, takie jak: sałatkę grecką, ser feta w miodzie i sezamie, koreczki z serem, oliwkami i pomidorkami czy ciasto Ravani z kaszy mannej. Największym powodzeniem cieszyła się prawdziwa, grecka chałwa popijana grecką herbatką! ????????????????
To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń! ????????

 

MOBILNOŚĆ DO GRECJI

Nauczycielki z naszego przedszkola udały się do Grecji, do miasta Kozani aby realizować projekt "SZANSA NA SUKCES - podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach" numer 2022-2-PL01-KA122-SCH-000093960 realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ sektor Edukacja Szkolna akcja 1, w ramach którego nasza kadra podnosi kwalifikacje i nabywa nowe umiejętności.
W Grecji odwiedziłyśmy przedszkola:
✔️Abebablom w Kozani, gdzie aktywnie uczestniczyłyśmy w zajęciach prowadzonych metodą projektu, zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu. Poznałyśmy zasady funkcjonowania placówki i wymieniłyśmy się doświadczeniami z pracującymi tam nauczycielami.
✔️Przedszkole Nr 21 w Kozani oraz w Przedszkole nr 4 w Kozani, gdzie obserwując metody nauczania w Grecji zdobyłyśmy nowe spojrzenie na edukację przedszkolną. Miałyśmy również możliwość zaprezentowania greckim przedszkolakom i ich nauczycielom naszych ulubionych, polskich zabaw ze śpiewem.
✔️Przedszkole nr 20 w Kozani  oraz 22 Szkołę  Podstawową w Kozani, były to dwie różne placówki pod względem funkcjonowania. W obu panowała bardzo przyjazna atmosfera i zajęcia zostały przeprowadzone w ciekawy dla nas sposób. Jednak w 22 Szkole Podstawowej w Kozani miałyśmy dodatkową możliwość poznania sposobów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym jej funkcjonowaniu.
✔️Miałyśmy również możliwość wymiany dobrych praktyk edukacyjnych w czasie spotkania z Dyrektor Regionalną do Spraw Oświaty Panią Despina Papadopoulou, Doradcą do Spraw Edukacji Przedszkolnej Panią Luiza Novatsidou oraz miejscowymi nauczycielami i dyrektorami szkół i przedszkoli. Przedstawiłyśmy prezentację z działalności naszej placówki. Greccy nauczyciele byli pod wrażeniem naszych działań i wyposażenia przedszkola.
Zwiedziłyśmy
✔️najważniejsze miejsca miasta Kozani oraz poznałyśmy ich historie, 
✔️Municipal Library in Kozani, w której znajdują się fascynujace zbiory literatury oraz dobra kultury greckiej- starożytne, greckie eksponaty, mapy, manuskrytpty, a także wystawa fotograficzna pod tytułem "Nowocześni Budowniczy Kultury".
✔️Greckie Meteory, gdzie poznały historię i kulturę grecką udałyśmy się do klasztorów w Greckich Meteorach. Meteory jako całość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam 24 klasztory prawosławne. Do dziś aktywnych jest 6 i wszystkie z nich otwarte są dla zwiedzających. Klasztory, szczególnie w trakcie okupacji tureckiej, były miejscem, w którym kultywowano tradycje greckie i przechowywano ważne skarby ich kultury. Część zbiorów (m.in ksiąg, obrazów, listów) jest wystawiona w specjalnych salach i małych muzeach na terenie tych klasztorów.
✔️Muzeum Folkloru w Kozani. Miejsce skrywajace wiele ciekawych eksponatów dotyczących fauny i flory oraz życia ludzi w różnych epokach.
W Muzeum nastąpiło podsumowanie naszej mobilności i uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnika projektu Erasmus +.
✔️ Na zakonczenie pobytu w Grecji byłyśmy w urokliwym miejscu, by nacieszyć oko pięknym, greckim widokiem w miejscowości Neraida. Jeden z najdłuższych mostów w Grecji, na sztucznym jeziorze Polyftos, liczy 1372 m. Malownicze miejsce turystyczne, które warto odwiedzić będąc w okolicach Kozani.
Serdecznie dziekujemy Pani Evangelii Triantafyllou za zorganizowanie wyjazdu edukacyjnego, który pozwolił nam świeżym okiem spojrzeć na edukację małych dzieci, za troskliwą opiekę i przepiękne wspomnienia! ❤️
Dziękujemy też wszystkim greckim placówkom edukacyjnym, dyrektorom, nauczycielom, którzy w ciekawy sposób przedstawili nam sposoby ich pracy, zapoznali nas z funkcjonowaniem swoich placówek i przyjęli z otwartym sercem! 
Uczestnictwo w programie Erasmus+ było dla nas niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem!Poznałyśmy nie tylko grecki system edukacji ale również piękny krajobraz, smaczne jedzenie i gościnność miejscowych ludzi!

Zapraszamy do zapoznania się z grecką relacją z mobilności naszych nauczycieli.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02zZhxW4zoKmaLMr52g7Pm8ExHy3bTZ6gc5UuDA1XEsYfCX6dUqLXvfcgdfhP4WftMl&id=100063497140818

 

 PL Współfinansowane przez Unię Europejską POS 

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE PRZED MOBILNOŚCIĄ DO GRECJI

Na spotkaniu przedstawiono ideę programu Erasmus+, organizację wyjazdu, program szkolenia (job shadowing) oraz podpisano umowy z uczestnikami, w których zawarte są wszystkie informacje oraz regulacje prawne dotyczące przebiegu mobilności. Zapoznano uczestników z przedszkolami w których będą odbywały się obserwacje pracy i sposobami kontaktowania w czasie pobytu za granicą. Przedstawione zostały warunki bytowe i krótki opis miejscowości, w której będą przebywać uczestniczki. Dokładnie przedstawiono szczegóły odnośnie wyjazdu.
Spotkanie poprowadziła Pani Magdalena Woronecka – Koordynator Projektu.

 Flaga_Grecji.pngerasmus 

 

 

 

PL Współfinansowane przez Unię Europejską POS 

WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA

W dniach 26-27 września 2023 roku odbyła się nasza pierwsza wizyta przygotowawcza w Grecji w ramach realizowanego projektu „SZANSA NA SUKCES – podnosimy kompetencje nauczycieli Przedszkola Nr 1 w Siemiatyczach” współfinasowanego przez Unię Europejską z programu Erasmus +.

Odwiedziliśmy naszego partnera Regionalną Dyrekcję Szkolnictwa Podstawowego i Średniego Macedonii Zachodniej z siedzibą w Kozani. Podczas wizyty omówiliśmy najważniejsze kwestie w zakresie naszego partnerstwa i mobilności 7 nauczycieli na szkolenie typu job shadowing (obserwacje pracy), która odbędzie się już w październiku tego roku.
Podczas naszego pobytu mieliśmy okazję odwiedzić przedszkola w których będzie się odbywał job shadowing oraz Centrum Edukacji Szkoleniowej (Environmental Education Centre (E.E.C.) w Kastoria.
Spotkanie zakończyliśmy podpisaniem umowy z instytucją przyjmującą, zatwierdzeniem przygotowanych wzorów potrzebnej dokumentacji oraz doprecyzowaliśmy program pod względem tematycznym.
Ogromną wartością dodaną projektu, jest podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Miastem Siemiatycze, a Miastem Kozani. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo pod linkiem:
https://hellas.postsen.com/local/528930/Cooperation-agreement-of-the-Municipality-of-Kozani-with-the-Polish-Municipality-of-Siemiatycze.html
https://www.kozaninews.gr/archives/23046

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0Er2veAviYTWPen32ZAx1abHCFNLMf64V2y27QJjb7YngUM9cDDLrCs3ZLtpMvnvql&id=1825134283

Dziękujemy serdecznie naszemu partnerowi za miłe przyjęcie, a w szczególności Pani Evangelia Triantafyllou za profesjonalizm i znakomitą organizację naszej wizyty przygotowawczej.

 

szansa na sukce szkolenie

345478046 1455833421909822 8125138412529599990 n

Do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy
Regulamin Rekrutacji